تورم ۱۱.۶درصدی قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به ماه گذشته/ رشد ۲۷.۴درصدی اجاره نسبت به سال گذشته

تورم ۱۱.۶درصدی قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به ماه گذشته/ رشد ۲۷.۴درصدی اجاره نسبت به سال گذشته

علی کریمی؛ طی چند ماه اخیر بازار مسکن شرایط ملتهبی را تجربه کرده‌است و آنچه که در این میان بیش‌ از همه مشهود است، رشد افسار گسیخته قیمت‌ها در این بازار می‌باشد. بر اساس آخرین گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی انتشار یافته‌است، قیمت میانگین یک مترمربع آپارتمان در شهر تهران در خرداد ماه به 18.9 میلیون تومان رسیده‌است که رشدی 11.6 درصدی را نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد. همچنین قیمت مسکن در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 47.6 درصدی را نشان می‌دهد. بازار اجاره مسکن در شهر تهران بر اساس این گزارش نسبت به خرداد ماه سال گذشته نیز رشدی 27.4 را ثبت کرده‌است.

بیش‌ترین معاملات ثبت شده در خرداد ماه برای واحد‌هایی با بازه قیمتی 10 تا 12 میلیون تومان به ازای هر مترمربع ثبت شده‌ است.

نمودار زیر سهم معاملات را به ازای هر بازه قیمتی به درصد نشان می‌دهد

تعداد معاملات ثبت شده در این ماه برابر با 10.8 هزار فقره بوده است که نسبت به ماه مشابه سال گذشته 80.1 درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین در سه ماهه نخست امسال در مجموع تعداد 23.3 هزار معامله انجام شده‌است که رشدی 8.3 درصدی را نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته نشان می‌دهد. از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 15 بیش‌ترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌است.

نمودار زیر فراوانی معاملات انجام شده را به تفکیک مناطق نشان می‌دهد

2

منبع : خبرگزاری اقتصاد آنلاین